Więcej dla wrocławian dzięki radnym Nowoczesnej

Więcej pieniędzy na walkę ze smogiem, program 100 wrocławskich podwórek i więcej kompetencji dla Rad Osiedli to zadania zabezpieczone w budżecie Wrocławia na rok 2018 na wniosek radnych Nowoczesnej. Zobacz, gdzie w przyszłym roku spotkasz inwestycje uruchomione na wniosek .N i wspierane przez wiceprezydent Magdalenę Piasecką.

– Wrocław to jedno z 6 najszybciej rozwijających się miast w Europie. Wraz z pędzącą gospodarką światową, europejską, polską Wrocław pędzi, pozytywnie wyróżniając się na tle innych metropolii. – mówił Piotr Uhle, przewodniczący Nowoczesnej w Radzie Miejskiej Wrocławia. – Wrocławianie – i słusznie – oczekują, by dzielić się z nimi pieniędzmi wypracowanymi wspólnie przez nas wszystkich, które składają się na budżet miasta. Transformacja w Polsce się skończyła i dlatego czas na prawdziwie bezpośrednie zarządzanie – dodał radny.

Rok temu radni N zaznaczali, że Budżet Wrocławia na rok 2018 powinien być dokumentem budowany w większym stopniu w sposób partycypacyjny. Efektem tej deklaracji niemal 30 milionów zł miasto przeznaczy na Wrocławski Budżet Obywatelski, jednocześnie we współpracy z osiedlami wypracowano plan inwestycyjny na łączną kwotę 21 mln zł, kolejne bez mała 10 milionów złotych kierujemy na Program Inicjatyw Lokalnych. To łącznie ponad 60 mln zł wydawanych w sposób partycypacyjny.

Nowoczesna złożyła do projektu uchwały szereg wniosków. – Nacisk kładliśmy na kwestie, na które umówiliśmy się ze środowiskiem prezydenta Dutkiewicza w umowie koalicyjnej – mówi Piotr Uhle.

Zwiększymy nakłady na walkę ze smogiem – na wniosek radnych .N dokonane zostanie zwiększenie środków na wymianę pieców na ekologiczne, również w pustostanach. Uruchomiony również zostanie w MOPS program osłonowy dla najuboższych, którzy zmienili źródło ciepła na ekologiczne, a ich rachunki za ciepło wzrosną.

Na wniosek .N powstanie program 100 wrocławskich podwórek, by jasno pokazać mieszkańcom kiedy finał znajdzie okres prowizorki na ich wnętrzach międzyblokowych, których właścicielem jest miasto. Rok 2018 zacznie się od podwórek między ulicami Daszyńskiego, Jedności Narodowej i Żeromskiego (2,3 mln zł), Jaracza, Wyszyńskiego, Nowowiejską a Orzeszkowej (1,25 mln zł), a także sfinalizowany zostanie III etap remontu podwórka przy ul. Matejki, Prusa, Wyszyńskiego i Sienkiewicza. Program będzie kompleksowy i swoim zasięgiem powinien objąć całe miasto.

Wnioski budżetowe Nowoczesnej to również dodatkowe środki do dyspozycji Rad Osiedli. Rozpoczniemy pilotażowy program infrastrukturalny w Zarządzie Zieleni Miejskiej, by przekazać decyzje o nasadzeniach i konserwacji zieleni w ręce radnych osiedlowych. Dodatkowo realizowany i rozwijany będzie program centrów aktywności lokalnej m.in. przy ul. Chopina, Pszczelarskiej i Rybnickiej. Zwiększeniu ulegną również środki na wsparcie dla osiedli działających w partnerstwach.

Dzięki wnioskom Nowoczesnej przeprowadzone zostaną również prace koncepcyjne dla projektów inwestycyjnych –  budowy i przebiegu nowej linii tramwajowej na Psie Pole, a także stworzenia sieci przystanków dla kolei miejskiej i aglomeracyjnej we współpracy z sąsiednimi gminami.

Na wniosek Nowoczesnej realizowany będzie również szereg lokalnych inwestycji i rewitalizację terenów zielonych, takich jak:

  • Połączenie osiedla Lipa Piotrowska z ul. Pełczyńską poprzez ul. Lawendową
  • Budowa wiat przystankowych (Kasprowicza/Syrokomli
  • Miejsca parkingowe (Przedszkole ul. Przewdwiośnie, SP 83 ul. Berenta
  • Zaplecze kulturalne Skwer Skaczącej Gwiazdy
  • Poprawa bezpieczeństwa pieszych na Wielkiej Wyspie (ul. Olszewskiego, ul Dembowskiego, ul. Baciarellego)
  • Remont boisk na terenie MCS na os. Brochów
  • Zagospodarowanie przestrzeni zielonej na Sępolnie (Partyzantów/Kosynierów Gdyńskich/Nulla/Okrzei/Wysockiego/Godebskiego)
  • Rewitalizacja terenów zielonych wzdłuż Żabiej Grobli
  • Rewitalizacja skweru między ul. Parafialną a Pszczelarską

Budżet na rok 2018 uzyskał szerokie poparcie, w tym ze strony ugrupowań, które przez ostatni rok w agresywny sposób krytykowały politykę realizowaną przez koalicję rządzącą Wrocławiem. – Dobro naszego miasta zawsze powinno brać górę nad politycznymi uwarunkowaniami – podsumował radny Piotr Uhle.

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

2024 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?