Co dalej z wrocławskim Festiwalem „Dziady2020”?

„Dziady” w reżyserii Michała Zadary są wśród spektakli, które decyzją dyrektora Teatru Polskiego, Jacka Gawrońskiego i jego zastępcy, Jana Szurmieja znikają z afisza Teatru Polskiego we Wrocławiu. Jacek Iwancz, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego pyta o przyszłość związanego z nimi Festiwalu „Dziady2020”.

 „Projektowane we Wrocławiu wydarzenie „Dziady2020” miało być odpowiedzią na kulturalne potrzeby widzów nie tylko z Dolnego Śląska, ale też Polski i całego świata. W jego ramach odbyć się miały dwa unikatowe 14-godzinne pokazy „Dziadów” bez skrótów, wystawione miały zostać także samodzielnie poszczególne jego części. Zabiegała o to Publiczność Teatru Polskiego we Wrocławiu oraz Fundacja The Right to Art – Dialog ze Sztuką, inicjując projekt wystawienia spektaklu w ramach festiwalu” – pisze radny Iwancz w interpelacji do Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

#Dziady2020W odpowiedzi na niezrozumiałą decyzję dyrekcji Teatru Polskiego, złożyłem interpelację do Zarządu…

Opublikowany przez Jacka Iwancza – radnego Sejmiku Dolnośląskiegę Niedziela, 21 czerwca 2020

Jak punktuje, zdjęcie z afisza słynnych „Dziadów”, przekreśla te ważne kulturalne plany. W związku z tym Jacek Iwancz pyta Zarząd między innymi o wcześniejsze ustalenia z dyrekcją odnośnie planowanego Festiwalu i o obecnie podejmowane w tym zakresie działania.

Treść interpelacji:

Wrocław, dn. 16 czerwca 2020 roku

Jacek Iwancz

Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego

adresat interpelacji: ZARZĄD WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO

w następującej sprawie: unieważnienie planów organizacji festiwalu „Dziady2020”

             Poważnie zaniepokojony całkowicie niezrozumiałą decyzją dyrektora Teatru Polskiego, Jacka Gawrońskiego i jego zastępcy, Jana Szurmieja o zdjęciu z afisza „Dziadów” w reżyserii Michała Zadary, chciałbym, w imieniu widzów Teatru Polskiego oraz związanego z nim zespołu artystycznego i technicznego, dowiedzieć się o przyszłość planowanego na wrzesień tego roku festiwalu „Dziady2020”.

Projektowane we Wrocławiu wydarzenie „Dziady2020” miało być odpowiedzią na kulturalne potrzeby widzów nie tylko z Dolnego Śląska, ale też Polski i całego świata. W jego ramach odbyć się miały dwa unikatowe 14-godzinne pokazy „Dziadów” bez skrótów, wystawione miały zostać także samodzielnie poszczególne jego części. Zabiegała o to Publiczność Teatru Polskiego we Wrocławiu oraz Fundacja The Right to Art – Dialog ze Sztuką, inicjując projekt wystawienia spektaklu w ramach festiwalu. Jako ponadinstytucjonalne przedsięwzięcie miał być on finansowany w całości ze środków pozabudżetowych Teatru Polskiego we Wrocławiu przez Urząd Miejski Wrocławia oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Niespodziewana decyzja o zdjęciu „Dziadów” Zadary z afisza wszystkie te plany przekreśliła.

Komunikat dyrektora Jacka Gawrońskiego o zdjęciu z afisza „Dziadów” unieważnił niejako wielką wartość tego fenomenalnego spektaklu, podważył jego renomę, przekreślił wspólnotową, łączącą moc planowanego na wrzesień tego roku festiwalu „Dziady2020”. Dyrektorska decyzja stanęła w poprzek oddolnej inicjatywie, unicestwiając działanie środowisk artystycznych oraz ogrom włożonej w próbę realizacji przedsięwzięcia pracy.

W związku z powyższym zwracam się z uprzejmą prośbą o udzielenie mi odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Jakie ustalenia zapadły między dyrektorem Teatru Polskiego we Wrocławiu a Zarządem Województwa Dolnośląskiego w sprawie wznowienia spektaklu „Dziadów” w ramach festiwalu „Dziady2020”?
  2. Jak Zarząd Województwa Dolnośląskiego odnosi się do decyzji dyrektora Teatru Polskiego w sprawie zdjęcia z afisza „Dziadów”?
  3. Czy Zarząd podejmie działania w celu realizacji wcześniejszych ustaleń ws. ponownego wystawienia „Dziadów” w reżyserii Michała Zadary w ramach festiwalu?

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

2024 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?