Uhle: każdy z nas był, jest albo będzie pacjentem

O tym, że wydatki na zdrowie to inwestycja w Polaków przekonywał w porannej debacie Radia Wrocław Piotr Uhle, rzecznik dolnośląskiej .N i szef klubu radnych w Radzie Miejskiej Wrocławia.

– Wykształcenie jednego lekarza kosztuje nas 500 tyś zł. Nie możemy sobie pozwolić na to, by po zdobyciu zawodu wyjeżdżali za granicę – argumentował Uhle. – Dzisiaj brakuje nam 30 tyś. lekarzy i 130 tys. pielęgniarek. Przez obniżenie wieku emerytalnego już więcej czwarty lekarz jest już w wieku emerytalnym – dodał samorządowiec.

Istotnym elementem rozmowy były koszty zwiększania środków na ochronę zdrowia. Zdaniem .N Polski nie stać na to, by zdrowie nie było priorytetem. – Zdrowie nie może być dodatkiem do kożucha – mówił Uhle. – Każdy z nas był, jest albo będzie pacjentem. Nie możemy sobie pozwolić, by nie inwestować w zdrowie. To jest inwestycja, która będzie się zwracać z czasem. Ludzie, którzy mniej czasu spędzają na zwolnieniach – wypracowują większe PKB – podsumował samorządowiec.

Jego zdaniem politycy opcji rządzącej powinni zadbać o to, by setki milionów złotych, które wydaliśmy na kształcenie naszych lekarzy nie poszły na służbę zdrowia krajów UE, które same mogą sobie na pozwolić na kształcenie kadr.

– Są pieniądze na Rydzyka, są na Misiewiczów, na ratowanie górnictwa, na ratowanie SKOKów, a nie ma na rezydentów – podsumował wątek Uhle.

Posłuchaj całej debaty – kliknij tutaj 

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

2024 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?