Nowoczesna+: Działania dla klimatu w imię przyszłych pokoleń

W trosce o dobro i życie przyszłych pokoleń, mieszkańców Dolnego Śląska apelujemy do rządu o wprowadzenie klimatycznego stanu wyjątkowego – mówiła Magdalena Piasecka, przewodnicząca klubu Nowoczesna Plus w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego na briefingu poświęconym debacie nad projektem uchwały złożonym w lipcu przez radnych do przewodniczącego Sejmiku.

Chcemy, aby Sejmik Województwa Dolnośląskiego zwrócił się do rządu polskiego z apelem dotyczącym obecnego stanu klimatycznego. Apel to gorąca i dość sugestywna prośba do rządu po to, by pochylił się jeszcze bardziej nad sprawami związanymi ze zmianami klimatycznymi, a mamy na myśli upały, susze i gwałtowne zjawiska pogodowe np. ulewy i powodzie – zwróciła uwagę Magdalena Piasecka.

Negatywne skutki kryzysu klimatycznego odczuwamy w naszym regionie, na co zwrócił uwagę radny Ryszard Lech– Zmiany klimatyczne to również problem suszy. Ten problem dotyczy również Dolnego Śląska. W tym roku z problemem suchych kranów czy wysychaniem studni borykały się miejscowości w naszym regionie, m.in. Sulistrowiczki czy Lądek Zdrój.Radny przypomniał również o trudnej sytuacji spółki Stawy Milickie. Ten kompleks zajmujący ponad 6000 ha powierzchni z roku na rok cierpi w wyniku deficytu wody. W samym tylko 2015 roku narybek został w wyniku suszy zlikwidowany w wysokości ponad 70%.

Czy susza, która dotyka tysiące Dolnoślązaków ma duże znaczenie dla innych radnych Sejmiku? Wątpliwości radnych budzi priorytet nadany projektowi uchwały w porządku obrad. – Z tym większym zdziwieniem obserwujemy, że projekt naszej uchwały został umieszczony na 45 miejscu w porządku obrad liczącym 50 punktów. Nie chcemy widzieć w tym złej woli czy zamiatania sprawy pod dywan, dlatego złożyliśmy do przewodniczącego Jarocha wniosek o to by ten punkt, ważny i doniosły dla Dolnoślązaków został procedowany na początku jutrzejszej sesji – argumentował Ryszard Lech.

Kryzys klimatyczny jest przedmiotem zainteresowania wielu organizacji ekologicznych, które coraz głośniej argumentują potrzebę szybkich zmian. Rośnie świadomość zagrożeń, jednak na kolejne wyzwania zwrócił uwagę radny Jacek Iwancz: – Zależy nam w tym apelu na tym, żebyśmy docenili działania wszystkich osób zaangażowanych na Dolnym Śląsku w walkę o ochronę klimatu. Nasza postawa będzie wyznacznikiem czy doceniamy działania organizacji ekologicznych, którym zależy na tym, byśmy żyli nie tylko w zdrowym regionie ale również kraju. Uważam, że to będzie dobry moment aby rozpocząć działania edukacyjne np. w dolnośląskich przedszkolach i żłobkach. To uczniowie często najskuteczniej docierają do swoich rodziców i dziadków. Nasz apel rozpoczyna działania mające na celu doprowadzenie do stanu, że wszyscy na Dolnym Śląsku będą wiedzieć, że ochrona klimatu jest dla nas bardzo, bardzo ważna.

Briefing podsumowała radna Marzena Majdzik– Wszyscy chcemy żyć w czystym świecie, wdychać czyste powietrze, stać nad piękną czystą rzeką. Łączmy się w działaniach i nie zostawiajmy tego dla przyszłych pokoleń, bo wtedy będzie za późno.

Projekt uchwały został skierowany do przewodniczącego Sejmiku w lipcu tego roku. W ubiegłym tygodniu analogiczny apel przyjęła Rada Miejska Wrocławia, wiosną z apelem do rządu zwracały się również samorządy Łodzi i Krakowa.


Czy Dolny Śląsk będzie pierwszym województwem w Polsce z apelem klimatycznym?

Opublikowany przez Nowoczesna Dolnośląskie Środa, 11 września 2019

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

2024 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?