Sejmik Województwa Dolnośląskiego apeluje o ogłoszenie klimatycznego stanu wyjątkowego

Dolny Śląsk jako pierwsze województwo w Polsce ogłosił apel o podjęcie kompleksowych działań na rzecz walki ze zmianą klimatu. Projekt Nowoczesnej Plus poparło czternaścioro radnych, przeciw była siódemka, czworo radnych wstrzymało się od głosu.

Wyrażamy ogromne zaniepokojenie globalnym kryzysem klimatycznym, którego skutki mogą odczuć mieszkańcy naszego regionu. Coraz częstsze fale upałów, burze, silne wiatry i nawalne deszcze oraz przedłużające się okresy suszy zwłaszcza na Dolnym Śląski, stają się niezwykle dokuczliwe i rodzą konsekwencje społeczne, infrastrukturalne i finansowe – argumentowała Magdalena Piasecka.

Radni Nowoczesnej Plus zwracali również uwagę na problemy hydrologiczne. – Na Dolnym Śląsku są gminy, w których brakuje wody w kranie i w których wysychają studnie – podkreślał Ryszard Lech. Radny przypomniał również o trudnej sytuacji spółki Stawy Milickie. Ten kompleks zajmujący ponad 6000 ha powierzchni z roku na rok cierpi w wyniku deficytu wody. W samym tylko 2015 roku narybek został w wyniku suszy zlikwidowany w wysokości ponad 70%.

Na zasadność podjęcia apelu zwrócił uwagę radny Jacek Iwancz: – Naszym zdaniem jest to ostatni możliwy moment, aby zająć się sprawą kompleksowo. O klimat musimy zacząć walczyć na serio. Nasza postawa jest wyznacznikiem czy doceniamy działania organizacji ekologicznych, którym zależy na tym, byśmy żyli nie tylko w zdrowym regionie ale również kraju. To, co robią te organizacje jest ważne, popieramy te działania. Chcemy aby Dolny Śląsk był prekursorem ogólnopolskiej akcji, która pozwoli w sposób realny i skuteczny działać na rzecz poprawy klimatu.

Mocne stanowisko wygłosiła radna Marzena MajdzikTo bardzo dobrze, że klimatyczny stan wyjątkowy budzi kontrowersje. Przy naszym apelu powinniśmy się zatrzymać, on ma pobudzać refleksję. Bądźmy w pierwszej linii, nie zostańmy w oślej ławce. Nie możemy o klimacie mówić przy innej okazji albo zostawić to innym pokoleniom. Weźmy za to odpowiedzialność. Niestety nie żyjemy w tak czystym środowisku jak byśmy chcieli. Efektem tego jest wzrost w ostatnich latach zachorowań na nowotwory.

Na wniosek N+ dyskusja nad projektem została przesunięta z końca sesji (z 45. pkt. Porządku Obrad) do jej pierwszej części, zaraz po sprawach budżetowych. Podobne stanowiska przyjmowały już samorządy Łodzi, Krakowa i Wrocławia.

Dyskusja w sprawie przyjęcia apelu dot. ogłoszenia klimatycznego stanu wyjątkowego w Polsce oraz podjęcia kompleksowych działań przeciw globalnemu #kryzysklimatyczny w trakcie posiedzenia Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Opublikowany przez Nowoczesna Dolnośląskie Czwartek, 12 września 2019

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

2024 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?