Uchwała antysmogowa – czas na głos mieszkańców

Na ile poświęceń gotowi są mieszkańcy, by walczyć z zanieczyszczeniem powietrza? Cykl konsultacji społecznych w drugiej połowie września planują wspólnie Województwo Dolnośląskie i Miasto Wrocław.

– Podczas konsultacji musimy uświadomić mieszkańców, z czym uchwała antysmogowa tak naprawdę się wiąże – mówiła na briefingu Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia. Zdaniem polityk Nowoczesnej regulacje wynikające z przyjęcia uchwały dotyczą przede wszystkim zwykłych mieszkańców, na których spadnie obowiązek wymiany pieców. – Musimy wytłumaczyć wrocławianom, że jeśli zostaną zobligowani do tego, żeby zmienić źródło ciepła, powinni zaplanować sobie ten proces w perspektywie 5-10 lat – dodała wiceprezydent.

Miasto i Województwo planują zorganizowanie czterech spotkań w drugiej połowie września. Spotkania będą odbywały się po południu we wrocławskich szkołach średnich w terminach:

  • 19 września – VII LO (Krucza 49)
  • 21 września – VI LO (Hutnicza 45)
  • 22 września – XIV LO (Brucknera 10)
  • 25 września – XI LO (Spółdzielcza 2)

Urzędnicy szczególnie chcą zwrócić zapisy projektu uchwały, który przygotowało województwo, a już dziś budzą kontrowersje. – Trzeba się zastanowić, jak rozwiązać kwestię kominków używanych rekreacyjnie. To była podstawowa uwaga zgłaszana do tej pory przez mieszkańców – mówił Jerzy Michalak, reprezentujący autorów projektu uchwały.

Urzędnicy zwrócili również uwagę na fakt, że część mieszkańców Wrocławia może zostać wykluczonych energetycznie, gdyż nie mają oni dostępu zarówno do sieci ciepłowniczej jak i gazowej. Aby nie zmuszać nikogo do ponoszenia kosztów ogrzewania elektrycznego możliwe jest wprowadzenie wyjątku, który dopuszczałby palenie paliwem stałym w najbardziej ekologicznych piecach klasy piątej.

– Chcemy, aby osoby mieszkające na obszarach wykluczonych energetycznie, czyli tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do sieci ciepłowniczej miały możliwość używania pieca klasy piątej – zaznaczyła na briefingu Magdalena Piasecka.

Uwagi można zgłaszać również pocztą elektroniczną – przejdź na stronę Instytutu Rozwoju Terytorialnego.

fot. TuWroclaw.com

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

2024 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?