Chcemy lekcji klimatu w szkole – apel radnych sejmikowych Klubu Nowoczesna Plus do MEN

„Globalne ocieplenie, emisja gazów cieplarnianych czy topnienie lodowców to dziś kluczowe cywilizacyjnie tematy. Nasze dzieci nie uczą się o nich jednak w szkole. Katastrofa klimatyczna i jej skutki, sposoby przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu – tej wiedzy najmłodsi po prostu potrzebują. Nie możemy pozwolić na to, by nie wyciągnęli oni wniosków z najnowszych badań naukowych” – mówiła radna Magdalena Piasecka.

Temat katastrofy ekologicznej i skutecznego sposobu walki z nią podnieśli po raz kolejny podczas sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego radni sejmikowi Nowoczesnej Plus. Apel o wprowadzenie do podstawy programowej lekcji dotyczących klimatu, skutków jego ocieplania oraz sposobów przeciwdziałania mu na XVI sesji Sejmiku uzasadniali następująco:

Jacek Iwancz, dyrektor II LO w Świdnicy tłumaczył:

– „Brakuje w szkole zagadnień dotyczących zwiększonej emisji dwutlenku węgla, globalnego wzrostu temperatury, topnienia lodowców. Podczas zajęć mówi się o dziurze ozonowej, mimo że temat nie jest już dziś aktualny, walkę z freonem podjęto 30 lat temu”

Iwancz dodał też, że o podobne działania do Ministra Edukacji Narodowej, Dariusza Piontkowskiego apelowali wcześniej nauczyciele z Ogólnopolskiego Porozumienia Nauczycieli oraz Rzecznik Praw Obywatelskich.

Apel uzasadniała Piasecka:

„Za jeden z kluczowych sposobów walki z klimatycznym kryzysem i jego skutkami uznajemy edukację. Stąd nasz apel o wprowadzenie do programu nauczania wątków związanych z katastrofą klimatyczną, których zakres powinien być oparty na aktualnej wiedzy i najnowszych ustaleniach naukowych. Dziś wiedza dotycząca klimatu jest wybiórcza i fragmentaryczna”

Głosami radnych PiS i Bezpartyjnych propozycja apelu została odrzucona.

W odpowiedzi na decyzję Sejmiku młodzieżowe organizacje klimatyczne zorganizowały w piątek protest pod Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim, w którym obradują radni wojewódzcy.

Protest za edukacją klimatyczną

Aktywiści Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Wrocław i Extinction Rebellion Wrocław zorganizowali dziś protest za edukacją klimatyczną. Powodem protestu była decyzja Sejmiku Województwa Dolnośląskiego o odrzuceniu apelu do rządu o wprowadzenie do podstawy programowej #edukacjaklimatyczna. Posłuchajcie ich zdania o decyzji radnych PiS i BS, by uchwałę wniesioną przez radnych Nowoczesna+ wyrzucić do kosza.#strajkklimatyczny

Opublikowany przez Piotra Uhlego Piątek, 28 lutego 2020

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

2024 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?