Nowoczesna chce wzmocnić inicjatywę obywatelską we Wrocławiu

Ochrona przed politycznymi atakami, brak obowiązku podawania numeru PESEL i zmianę ilości podpisów do zebrania zawarła .Nowoczesna w złożonym dzisiaj projekcie zmian w statucie miasta. Uchwała reguluje proces obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej.

– Wyciągamy wnioski z pierwszej w historii obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej w sprawie zniesienia opłaty targowej, którą przeprowadziłem wraz z jedną z organizacji pozarządowych – mówił poseł Michał Jaros. – Przeprowadziliśmy tysiące rozmów z mieszkańcami, to świetna okazja, by z nimi rozmawiać o ich najważniejszych problemach  – dodał parlamentarzysta.

Pierwszej inicjatywie obywatelskiej do sukcesu zabrakło nieco ponad 700 pozytywnie zweryfikowanych podpisów. Niemal połowa z ponad 10 000 złożonych podpisów została zweryfikowana negatywnie. Sporym problemem były błędy w podawanym numerze PESEL, niechętnie podawanym przez wrocławian, szczególnie w kontekście doniesień o wyciekach z tego zbioru danych.

– Ochronimy inicjatywy społeczne przed wrogimi zakusami polityków – mówiła Anna Pietrońska, sekretarz wrocławskiej .N. – Jeszcze przed zbiórką podpisów inicjatywa będzie zarejestrowana w Biurze Rady Miejskiej, wyznaczamy czas na weryfikację, zbiórkę podpisów i ewentualne uzupełnienie brakującego poparcia w przypadku negatywnej weryfikacji – dodała Pietrońska. – Projekt zakłada także zmniejszenie liczby wymaganych podpisów do 1% osób, które głosowały w ostatnich wyborach samorządowych i likwidację obowiązku podawania numeru PESEL – dodała autorka projektu uchwały.

– Projekt zostanie poddany gruntownym konsultacjom społecznym – mówiła Magdalena Razik-Trziszka, przewodnicząca Komisji Statutowej w Radzie Miejskiej Wrocławia. – Pierwsze spotkanie już 15 listopada, liczymy na obecność organizacji pozarządowych i mieszkańców, którym zależy na sprawie – dodała radna.

– Chcemy, by zmiany weszły pod obrady Rady Miejskiej w styczniu, po konsultacjach i gorącej debacie budżetowej – dodał Piotr Uhle, szef klubu .N w Radzie Miejskiej Wrocławia. – Rok temu, gdy wprowadzaliśmy mechanizm inicjatywy obywatelskiej zastrzegałem, że jeżeli pierwsze inicjatywy z różnych przyczyn się nie powiodą – będziemy procedurę poprawiać. Chcemy to zrobić wspólnie z wrocławianami – dodał Uhle.

oiu-pismo1 oiu-pismo2 oiu-pismo3 oiu-pismo4

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

2024 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?