Protest w sprawie tzw. „Apelu Smoleńskiego” podczas Święta Niepodległości

.Nowoczesna Ryszarda Petru                                    Głogów, dnia 12 października 2016 roku
Koło w Głogowie
tel: 789-323-140
e-mail: jacek.zahorski@nowoczesna.org

 

Sz.P. Jarosław Dudkowiak

Starosta Głogowski

 

Dotyczy: protest w sprawie tzw. „Apelu Smoleńskiego” podczas Święta Niepodległości.

Członkowie i sympatycy głogowskiego koła partii Nowoczesna Ryszarda Petru zdecydowanie protestują przeciw upolitycznianiu obchodów Święta Niepodległości w Głogowie i włączania do ceremonii tzw. „Apelu Smoleńskiego”. Wnioskujemy do Pana Starosty o przeciwstawienie się narzucaniu przez wojsko „Apelu Smoleńskiego” i o odstąpienie od niego lub, w przypadku odmowy, o rezygnację z asysty wojskowej.

Zgodnie z decyzją ministra obrony Antoniego Macierewicza w każdym apelu z asystą wojska należy umieszczać  zawołania odnoszące się do ofiar tragedii z 10 kwietnia 2010 roku ze Smoleńska. Polecenia tego nie odnajdziemy jednak w oficjalnych dokumentach. Nie jest to bowiem rozkaz, zarządzenie czy decyzja ministra. Pisemne polecenie ministra obrony zostało rozesłane wewnętrzną pocztą do wszystkich jednostek wojskowych. Znajduje się w nim przywołanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z małżonką, Ryszarda Kaczorowskiego, dowódców sił zbrojnych, duchownych i pozostałych uczestników tragicznego lotu do Smoleńska.

Wszystkie ofiary katastrofy lotniczej w Smoleńsku mamy głęboko w pamięci, ale to nie znaczy, że chcemy się do nich odwoływać  przy okazji Święta Niepodległości. Uważamy, że nadmierna chęć podkreślenia czyjejś pamięci działa czasem w drugą stronę, wprowadza dysonans. Nie ma nic gorszego niż niesłuszne mieszanie historii z aktualną polityką. 11 listopada 2016 roku to 98 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe w ciągu roku. Jest obchodzone dla upamiętnienia 11 listopada 1918 roku, kiedy to Polska odrodziła się po 123 latach niewoli. Dzień odzyskania przez Polskę niepodległości upamiętnia przekazanie przez Radę Regencyjną władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu. Marszałek Piłsudski w tym dniu został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich. Po negocjacjach Piłsudskiego z Centralną Radą Żołnierską 11 listopada 1918 r. wojska niemieckie zaczęły wycofywać się z Królestwa Polskiego. W nocy żołnierze rozbroili niemiecki garnizon, który stacjonował w Warszawie. Dzień później, 12.11. 1918 Rada Regencyjna powierzyła Piłsudskiemu misję tworzenia rządu. Ludzie, którzy zginęli w katastrofie lotniczej w Smoleńsku nie mieli udziału w opisanych wyżej wydarzeniach.

W naszym przekonaniu wspomnienie zasłużonych dla historii Polski zarówno tej dawnej, jak i najnowszej nie powinno się odbywać przy okazji obchodzenia Święta Niepodległości, z którym nie byli bezpośrednio związani. To burzy pamięć o nich, powoduje brak spójności i rozmywa charakter uroczystości. Bohaterowie każdej z ważnych dat zasługują na to, by mieć własne święto. Pan Starosta, jako organizator obchodów Święta, powinien sam decydować jakie osoby należy uczcić czy wspomnieć: w taki sposób, aby obchody nie powodowały niesmaku co do sposobu ich realizacji.

W związku z powyższym jeszcze raz domagamy się odstąpienia przez wojsko od wygłaszania „Apelu Smoleńskiego” podczas uroczystości Święta Niepodległości lub rezygnacji z asysty wojskowej.

Z poważaniem

Nowoczesna Ryszarda Petru
Przewodniczący koła w Głogowie
Jacek Zahorski

 

 

 

 

Do wiadomości:

  1. Redakcja TV MASTER
  2. Redakcja tygodnika Głos Głogowa
  3. Redakcja Tygodnik Głogowski
  4. Redakcja Radio Elka
  5. Redakcja TV Regionalna
  6. Redakcja portalu TutajGlogow.pl
  7. Redakcja portalu e-legnickie.pl

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

2024 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?