Iwona Dyszkiewicz o przyszłości i rozwoju aglomeracji wrocławskiej

Iwona Dyszkiewicz (Radna Powiatu Wrocławskiego) wystąpiła  w debacie samorządowej Radia Wrocław. Rozmowa skupiła się na postulowanym przez .Nowoczesną utworzeniu Wrocławskiego Związku Metropolitalnego.

Dyszkiewicz zauważyła, że rozwój Wrocławia i podwrocławskich gmin w ramach metropolii jest koniecznością. Zarówno Wrocław nieustannie rozlewa się we wszystkie strony, tak jak i wiele podwrocławskich miejscowości rozbudowuje się w kierunku metropolii. Problemy dotykające mieszkańców centrum i przedmieść Wrocławia są wspólne, stąd jeśli nie będziemy działać wspólnie w ramach aglomeracji i metropolii wrocławskiej, jeśli nie spojrzy się na rozwój holistycznie, wszyscy utkniemy w miejscu. Iwona Dyszkiewicz stwierdziła, że już teraz istnieją możliwości współpracy (choćby w ramach porozumień międzygminnych), jednak w rzeczywistości takie formy działania napotykają na bariery, które uniemożliwiają głębszą integrację samorządów.

Odnosząc się do postulowanych przez .Nowoczesną propozycji, Iwona Dyszkiewicz zaznaczyła, że prowadzone konsultacje społeczne cieszą się już teraz rosnącym zainteresowaniem: zarówno ze strony wójtów i burmistrzów, jak i zwykłych mieszkańców. Komentując zarzuty odgórnego narzucania współpracy drogą ustawy Dyszkiewicz stwierdziła, że współpraca samorządowców nie może być żadnym ogólnym nakazem, a Nowoczesna będzie zawsze popierać dobrowolne formy współdziałania. Jednocześnie jednak ustawa metropolitarna pozwoliłaby na wiele nowych rozwiązań, choćby w sferze finansowania zadań. Pieniądze z PIT i CIT są wypracowane przez gminy i wreszcie nie będą nikomu zabierane – zauważyła Dyszkiewicz.

 

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

2024 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?