Apel w sprawie ogłoszenia klimatycznego stanu wyjątkowego – Dolny Śląsk

Klub radnych Nowoczesna Plus przedłożył w czwartek projekt apelu Sejmiku Województwa Dolnośląskiego do rządu w sprawie ogłoszenia klimatycznego stanu wyjątkowego w Polsce oraz podjęcia kompleksowych działań przeciw globalnemu kryzysowi klimatycznemu. Radni złożyli również interpelację w sprawie opracowania planu adaptacji województwa dolnośląskiego do zmian klimatu. Projekt uchwały powinien zostać poddany obradom na wrześniowej sesji sejmiku.

– Podjęcie kompleksowych działań wobec zagrożeń wynikających ze zmian klimatu jest dzisiaj bardzo pilną sprawą, a dla radnych klubu Nowoczesna Plus szczególnie bliską sercu – zwróciła uwagę w trakcie konferencji prasowej Magdalena Piasecka, przewodnicząca klubu N Plus w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. – Wrocław jest jednym z 44 miast, które przygotowały plan adaptacji do zmian klimatu, dlatego zaczęliśmy zwracać szczególną uwagę na błękitno-zieloną infrastrukturę w mieście, np. parki kieszonkowe, nacisk na zrównoważoną mobilność i termomodernizację. Jednak bez wsparcia na poziomie rządowym i regionalnym możemy po prostu nie dać rady. Stąd nasz apel – argumentowała Piasecka.

Jednak negatywne skutki zmian klimatu nie dotyczą tylko stolicy Dolnego Śląska. Zwrócił na to uwagę radny N Plus, Ryszard Lech – Susze szczególnie dotykają Doliny Baryczy i Stawów Milickich. W 2015 r. na skutek suszy utracono tam prawie 90% narybku, czego konsekwencje są odczuwane do dzisiaj. Jednak zdaniem samorządowca problem jest znacznie bardziej powszechny. – Problemy z deficytem wody mają np. Sulistrowiczki w gminie Sobótka czy szereg miejscowości na terenie pogórza Sudeckiego – zaznaczył Lech.

– Podjęcie kompleksowych działań wobec zagrożeń wynikających ze zmian klimatu jest dzisiaj bardzo pilną sprawą, a dla radnych klubu Nowoczesna Plus szczególnie bliską sercu – zwróciła uwagę w trakcie konferencji prasowej Magdalena Piasecka, przewodnicząca klubu N Plus w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. – Wrocław jest jednym z 44 miast, które przygotowały plan adaptacji do zmian klimatu, dlatego zaczęliśmy zwracać szczególną uwagę na błękitno-zieloną infrastrukturę w mieście, stąd parki kieszonkowe, nacisk na zrównoważoną mobilność i termomodernizacje. Jednak bez wsparcia na poziomie rządowym i regionalnym możemy po prostu nie dać rady. Stąd nasz apel – argumentowała Piasecka.

, Ryszard Lech – Susze szczególnie dotykają Doliny Baryczy i Stawów Milickich. W 2015 r. na skutek suszy utracono tam prawie 90% narybku, czego konsekwencje są odczuwane do dzisiaj. Jednak zdaniem samorządowca problem jest znacznie bardziej powszechny. – Problemy z deficytem wody mają np. Sulistrowiczki w gminie Sobótka czy szereg miejscowości na terenie pogórza Sudeckiego – zaznaczył Lech.

Radni klubu Nowoczesna Plus nie poprzestają jednak na projekcie apelu, zwrócili się również do Zarządu Województwa, by zwrócić uwagę na szczególną sytuację klimatyczną w naszym województwie i przystąpił do opracowywania

Zdaniem samorządowców wokół inicjatywy może zgromadzić się szerokie poparcie społeczne, bo problem dotyczy lub będzie dotyczył wszystkich. Wrocławscy klub radnych Nowoczesnej w Radzie Miejskiej zaprasza na cotygodniowe dyżury radnych we wrocławskich parkach.

– Chcemy rozmawiać z mieszkańcami o wyzwaniach związanych ze zmianami klimatu, zachęcać do poparcia naszych działań na arenie samorządowej, a także informować o tym, co każda i każdy z nas może zrobić, by pomóc walczyć z globalnym ociepleniem – mówiła radna Jolanta Niezgodzka. Radni na najbliższy dyżur zapraszają do Parku Staszica, w niedzielę 28.07.2019 r., w godzinach 15:00-17:00.

Nikt poważny nie neguje już znaczącego udziału człowieka w procesie zmian klimatu. Kluczowe jest, byśmy poza ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych sprawili, że we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku będzie po prostu łatwiej żyć w trudniejszych warunkach – argumentował Piotr Uhle, przewodniczący radnych .N w Radzie Miejskiej Wrocławia. Jego zdaniem klimat będzie się przecież zmieniał jeszcze zmieniał przez szereg lat, nawet w przypadku podjęcia natychmiast radykalnych środków przez cały świat. – By uchronić mieszkańców przed skutkami fal upałów, suszy czy podtopień potrzebne są systemowe działania – zaznaczył Uhle.

W konferencji uczestniczyli również radni Marzena Majdzik i Stanisław Huskowski. Projekt uchwały powinien zostać poddany obradom na wrześniowej sesji sejmiku. Do tego czasu radni spodziewają się również odpowiedzi na złożoną dziś interpelację.

⚠️Na żywo: działania przeciw negatywnym skutkom zmian klimatu – briefing radnych N i N+?

Opublikowany przez Nowoczesna Dolnośląskie Czwartek, 25 lipca 2019

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

2024 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?