Stępień: Podczas spotkania liderów opozycji z prezydentem nie było debaty

Elżbieta Stępień, posłanka .Nowoczesnej z okręgu legnickiego wzięła udział w poniedziałkowej debacie politycznej Radia Wrocław, wypowiadając się w sprawie proponowanych przez Andrzeja Dudę reform w sądownictwie i możliwych zmianach w ordynacji.

Manifesty, które są przed sądami, są tak naprawdę brakiem zgody na to co się dzieje – a przede wszystkim jest to zawłaszczanie państwa – zauważyła posłanka Stępień, odnosząc się do rozpoczętych na nowo protestów. Posłanka oceniła, że nie ma zgody na zaproponowaną przez prezydenta formę konsultacji przedstawionych projektów. Podczas spotkania liderów opozycji z prezydentem nie było debaty – stwierdziła, oceniając że „konsultacje” były wyłącznie wybiegiem pozwalającym prezydentowi na zaprezentowanie swoich własnych pomysłów. Dodała, że obecnie kadencyjność sędziów jest celowo dłuższa od kadencji polityków – właśnie po to, by zabezpieczyć sądownictwo przed łupami partyjnym – a próbę zmian w sądownictwie trudno ocenić inaczej, niż celowych zmian prawa powodowanych tylko korzyścią dla partii rządzącej.

Elżbieta Stępień odniosła się także do głosów o możliwych zmianach w ordynacji wyborczej. Zauważyła, że jeśli zmiany miałyby służyć lepszemu monitoringowi i przejrzystości procesu wyborczego (choćby przy liczeniu głosów), to są jak najbardziej pożądane. Jeśli jednak w przyszłorocznych wyborach samorządowych wprowadzony zostałby obowiązek kandydowania tylko w ramach list partyjnych, byłoby to celowe ograniczenie biernego prawa wyborczego obywateli.

Słuchaj debaty – kliknij tutaj

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

2024 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?