–Bezpieczeństwo pieszych to sprawa priorytetowa. Człowiek znajdujący się na pasach, podczas kontaktu z jadącym samochodem jest na straconej pozycji. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo powinna spoczywać więc na osobach, które mają zdecydowaną przewagę, jeśli chodzi o stworzenie zagrożenia – tak poseł Michał Jaros opisał powody przygotowania ustawy o poprawie bezpieczeństwa pieszych, zaprezentowanego dziś w siedzibie Biura Poselskiego przy ul. Św. Antoniego 21.
Statystki nie pozostawiają złudzeń – rocznie na polskich drogach dochodzi do ponad 4000 wypadków z udziałem pieszych, podczas których śmierć ponosi kilkaset osób. We Wrocławiu rocznie dochodzi do ok. 500 wypadków. Musimy więc to bezpieczeństwo stale podnosić. M.in. poprzez pracę oficera pieszego – trzeba wzmacniać jego pracę i rozszerzać kompetencje. Bezpieczeństwo to również odpowiednia infrastruktura np. odpowiednia, antypoślizgowa jezdnia w bezpośredniej okolicy przejść czy właściwe oświetlenie.
Prezentowany projekt ustawy zakłada wprowadzenie przepisów nadających pierwszeństwo pieszego nie tylko gdy jest już na przejściu, ale również gdy ma zamiar wejść na przejście i sygnalizuje to oczekiwaniem bezpośrednio przed przejściem. Nie zwalnia to pieszego z obowiązku zachowania ostrożności. Musi on bowiem wyraźnie swoją postawą i zachowaniem dać do zrozumienia, że ma zamiar skorzystać przejścia.
– Spotykam się z mieszkankami i mieszkańcami Wrocławia podczas spotkań informacyjnych, związanych z moim programem Plan: Bezpieczny Wrocław. Podczas tych spotkań niemal za każdym razem podnoszona jest kwestia bezpieczeństwa pieszych. Przygotowując ten projekt ustawy spełniam swoje zobowiązanie wobec osób, którym zależy na podniesieniu poziomu bezpieczeństwa – podkreślił parlamentarzysta.