List otwarty w związku ze sprzeciwem wobec odczytywania Apelu Smoleńskiego

Wrocław, 9 listopada 2016 r.

 

List otwarty

do

Premier Beaty Szydło,
Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza,
Wojewody Dolnośląskiego Pawła Hreniaka,

w związku ze sprzeciwem wobec odczytywania Apelu Smoleńskiego podczas
wrocławskich obchodów  Dnia Niepodległości zaplanowanych na  11 listopada 2016 r.

 

Podczas zbliżających się dolnośląskich obchodów Święta Niepodległości, planowana jest asysta honorowa żołnierzy Wojska Polskiego. Ten zwyczaj jest nierozerwalnie związany z wielkim listopadowym świętem polskiej wolności i niezależności. Jednakże, decyzją Ministra Obrony Narodowej, każda uroczystość państwowa której towarzyszy obecność Wojska Polskiego, musi być jednoznaczna z odczytaniem tzw. Apelu Smoleńskiego.

Pragniemy zwrócić uwagę, że rozumiemy wymiar tej tragicznej katastrofy lotniczej, która odcisnęła bolesne piętno na całej naszej współczesnej rzeczywistości. Z drugiej jednak strony, nie uważamy za stosowne stawianie nazwisk ofiar katastrofy obok nazwisk bohaterów walki o niepodległość. Wspomnienie zasłużonych dla Polski, którzy poświęcali życie i zdrowie dla swojej Ojczyzny powinno łączyć się z oddaniem im hołdu i należytego szacunku. Ten porządek burzy wykorzystywanie rocznic ważnych dla wszystkich polskich obywateli do upamiętnienia ofiar katastrofy lotniczej, nie mającej nic wspólnego z odzyskaniem niepodległości w 1918 roku. Jako parlamentarzyści stanowczo sprzeciwiamy się takiemu zawłaszczaniu polskiej historii. W ten sposób szargana jest bowiem pamięć zarówno wszystkich walczących o niepodległą Polskę jak i ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.

Wzywamy rządzących do zaprzestania upolityczniania każdej uroczystości państwowej i do wstrzymania polecenia odczytania apelu smoleńskiego podczas zbliżających się uroczystości. Święto Odzyskania Niepodległości powinno być świętem wszystkich polskich Obywateli, a kwestia smoleńska od lat wyłącznie dzieli polskie społeczeństwo.

 

 

   Joanna Augustynowska                              Michał Jaros                                             Krzysztof Mieszkowski

 

Posłanka na Sejm RP                              Poseł na Sejm RP                                              Poseł na Sejm RP

 

 

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

2024 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?