„Wrocław karmi piersią” na Swojczycach i Ołbinie – za nami dwa spotkania konsultacyjne

Pomoc, wsparcie i doradztwo w laktacji zakłada Program „Wrocław Karmi Piersią”. Propozycja radnych miejskich Nowoczesnej to wyjście naprzeciw potrzebom rodziców z dziećmi. – „Szkoła karmienia piersią z Grupą Wsparcia Laktacyjnego, miejska wypożyczalnia laktatorów czy specjalistyczne porady w zakresie karmienie piersią to niektóre z zakładanych działań” – mówi inicjatorka i pomysłodawczyni Programu, radna Agnieszka Kędzierska. – „Za nami dwa pierwsze spotkania konsultacyjne”.  

O nieocenionych korzyściach karmienia piersią, ale też problemach w laktacji rozmawiali radni Nowoczesnej podczas dwóch pierwszych spotkań konsultacyjnych Programu „Wrocław Karmi Piersią” – w Centrum Aktywności Lokalnej Rewir Twórczy przy ul. Swojczyckiej oraz Stowarzyszeniu Żółty Parasol przy ul. Prusa.

– „We Wrocławiu wciąż mamy za dużo laktacyjnych barier. Brak wystarczającego wsparcia i doradztwa laktacyjnego na oddziałach położniczych, brak powszechnego dostępu do laktatorów albo nagminne rozwiązywanie problemów mieszanką mlekozastępczą to tylko niektóre z nich. Programem „Wrocław Karmi Piersią” chcemy to zmienić” – mówiła radna Jolanta Niezgodzka.

Uczestnicy osiedlowych konsultacji zapoznali się z programem, jego założeniami oraz celami. Spotkaniu towarzyszyła merytoryczna dyskusja. Mamy karmiące podzieliły się swoimi doświadczeniami w laktacji.

„Karmienia piersią nie ułatwiają mity i półprawdy. Gdyby nie zachęty i doping mojej mamy, szybko przestałabym karmić. Nie wszystkie moje koleżanki miały takie szczęście. Często właśnie rodzina zniechęca do karmienia piersią. Ten brak wiedzy i nieprawdziwe informacje widać gołym okiem w statystykach”. – powiedziała jedna z mam obecnych w Centrum Aktywności Lokalnej Rewir Twórczy.

Jak bowiem pokazują badania, aż 91,5 proc. przyszłych mam deklaruje chęć karmienia piersią. W 6 tygodniu życia piersią karmionych jest już jednak tylko 46 proc. niemowląt, w 12 miesiącu.

–  11,9 proc. – „Ten drastyczny spadek wynika w dużej mierze z braku odpowiedniego wsparcia matek karmiących przez specjalistów i społeczeństwo” – wyjaśniła Adrianna Klimaszewska.

Spotkania na Strachocinie i Ołbinie rozpoczęły proces konsultacyjny programu. Kolejne odbędę się m.in. na Tarnogaju, Psim Polu czy Ołtaszynie. Więcej o konsultacjach oraz całym programie dowiesz się na stronie: www.wroclawkarmipiersia.pl

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

2024 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?