Jak się nie dać zmanipulować? – Warsztaty Demokracji dzień 35.

W poniedziałek 18. września odbyła się kolejna odsłona Warsztatów Demokracji prowadzonych przez .Nowoczesną – tym razem w wyjątkowo interaktywnej odsłonie. Spotkanie dotyczyło prawdy i fałszu we współczesnych mediach oraz ich wpływu na kształtowanie opinii publicznej.

Uczestnicy zgromadzeni pod namiotem na placu przy ul. Wita Stwosza i Szewskiej mogli wziąć udział w wielu interaktywnych grach i zabawach. Wszystkie ćwiczenia miały na celu doskonalenie umiejętności rozpoznawania różnic między faktami a manipulacją zawartą w przekazach reklamowych, medialnych i w sieciach społecznościowych. Wbrew pozorom zadanie wcale nie było łatwe. Fake newsy i postprawda stają się w ostatnich latach poważnym socjologicznym zjawiskiem, bo potrafią realnie zmieniać poglądy opinii publicznej, a nawet wpływać na wyniki wyborów. W tej sytuacji dla obywateli otwartego i demokratycznego społeczeństwa tym ważniejsza jest zdolność weryfikowania informacji.

Odsłona warsztatów została przygotowana przez członków koła Wrocław Stare Miasto: Karolinę Hurej (która koordynowała i poprowadziła całe wydarzenie) oraz Michała Białka (blok o fake newsach) i Michała Jurkowskiego (blok o chwytach reklamowych).

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

2024 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?