In Vitro pierwszym projektem uchwały dla nowej Rady Miejskiej Wrocławia

Radni Nowoczesnej zaraz po zaprzysiężeniu złożą pierwszy projekt uchwały dotyczący miejskiego dofinansowania procedury In Vitro. – Dofinansowanie otrzyma 420 par rocznie, jednorazowa kwota to 5 tys. złotych. Łącznie, w budżecie będziemy musieli zabezpieczyć 2 mln 100 tys. zł. – mówi Magdalena Razik-Trziszka, radna .N.

Radna przypomniała, że Nowoczesna wraca do uchwały głosowanej na początku ubiegłego roku. W ówczesnym składzie Rady Miejskiej nie uzyskała ona niezbędnej większości. – Rozpoczęliśmy debatę na temat finansowania in vitro z samorządu Wrocławia. Dzisiaj przeddzień zaprzysiężenia nowe Rady Miasta składamy Programy, który da szansę na szczęśliwe macierzyństwo wielu mieszkańcom miasta (…). Wierzę, że Wrocław dołączy do Warszawy, Gdańska, Poznania, Szczecina, Sosnowca, Częstochowy i wielu innych samorządów, dla których szczęście mieszkańców jest priorytetem. – argumentowała Magdalena Razik-Trziszka, zaangażowana w projekt od jego początku.

Projekt ma być odpowiedzią na szerzące się choroby cywilizacyjne, które w znacznym stopniu dotykają również polskich par. – WHO definiuje zdrowie jako pełną wydolność psychiczna fizyczna i społeczna – należy wiec przyjąć, ze niemożność posiadania  dzieci do choroba społeczna . 10-12 % par w Polsce ma problem z zajściem w ciążę, a 2% z tego kwalifikuje się do leczenia metoda in vitro – zauważyła Dorota Galant, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Wrocławia.

Współautorka projektu, Anna Pietrońska z Nowoczesnej zwraca uwagę, że podstawy prawne, aby metoda in vitro była dofinansowana z budżetu miejskiego Wrocławia są wystarczające. – Do zadań własnych gminy w zakresie zapewnienia równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej należy również opracowywanie i realizacji programów polityki zdrowotnej wynikających z rozpoznanych potrzeb zdrowotnych mieszkańców – zaznaczyła Pietrońska.

Współautorka projektu zaznacza również, że w projekcie uchwały dofinansowanie metody in vitro skierowane jest do par mieszkających i płacących podatki we Wrocławiu. Wybór kliniki, spełniającej ustawowe wymagania, dokonany zostanie w ramach otwartego konkursu ofert.

Refundacja procedury in vitro to realizacja jednego z postulatów ruchów kobiecych. – Od momentu wstrzymania finansowania dla in vitro z budżetu państwa, środowiska kobiece apelowały do samorządów o wsparcie dla par oraz sfinansowanie tej metody w gminach. Nowoczesna staje na wysokości zadania. To projekt otwierający nasze działania w tej kadencji, będziemy realizowali kolejne postulaty aby pokazać, że Wrocław to miasto otwarte i nowoczesne – mówiła Jolanta Niezgodzka, debiutantka w nowej Radzie Miejskiej i działaczka Dolnośląskiego Kongresu Kobiet.

 

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

2024 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?