STRAJK OBYWATELSKI W ROCZNICĘ STANU WOJENNEGO

Dolnośląska .Nowoczesna wzięła udział w obywatelskim strajku we Wrocławiu #GrzeczniJuzBylismy.

„Od 14 lat 13 grudnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. Dzisiaj – w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego – Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd ofiarom i czci pamięć wszystkich Polaków, którzy byli prześladowani i cierpieli za to, że chcieli urzeczywistnić marzenie o wolnej i demokratycznej Polsce.

Represje stanu wojennego dotknęły wybitnych przedstawicieli i przedstawicielek opozycji antykomunistycznej i ludzi kultury. W latach 1981-1983 więziono m.in. Lecha Wałęsę, Adama Michnika, Ludwikę Wujec, Jacka Kuronia, Władysława Frasyniuka, Józefa Piniora, Tomasza Jastruna, Izabellę Cywińską, Wiktora Woroszylskiego, Lothara Herbsta. Prześladowano i zmuszano do ukrywania się wielu lokalnych działaczy i działaczek opozycyjnych.

Pamiętając o ofiarach stanu wojennego, wyrażamy przekonanie, że doświadczenia tamtych dni powinny być historyczną lekcją, iż przemocą i łamaniem konstytucji nie da się ograniczyć praw i wolności obywatelskich. Wydarzenia lat 1981-1983 powinny być jednak lekcją nie tylko dla tych, którzy je przeżyli, ale przede wszystkim dla młodego pokolenia, które wychowało się w wolnej Polsce. Wyrażamy ponadto przekonanie, że urzędnicy aparatu państwowego, którzy stali za represjami stanu wojennego – generałowie, sędziowie czy prokuratorzy – nie powinni pełnić funkcji publicznych w dzisiejszej Polsce”.

Nie ma przyzwolenia na łamanie swobód obywatelskich !

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

2024 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?